Az alábbi részben a daganatos betegség és a kezelések alatt, után fellépő leggyakoribb mellékhatásokat és problémákat vesszük sorra. Ha hasonló mellékhatásokat vagy problémákat tapasztal gyermekénél, arról mindig tájékoztassa a gyermeke kezelőorvosat, ápolóját vagy dietetikusát.
Székrekedés
A székrekedés hátterében állhatnak egyes daganat-ellenes szerek, valamint egyéb gyógyszerek (pl. bizonyos fájdalomcsillapító), a kevés rost- és folyadékfogyasztás, vagy a fizikai aktivitás hiánya (pl. a hosszas ágyban fekvés).
Haspuffadás
Haspuffadás mögött számos probléma állhat, ezért mindig tájékoztassa a kezelőorvosát, ha gyermekénél has puffadást tapasztal.
Hányinger
Egyes kezelések mellékhatásaként jelentkezhet hányinger (hányással vagy a nélkül). Van, akinél egyáltalán nem jelentkezik, másoknál a kezelés után és vannak, akiknél napokkal később jelenik meg. Általában a kezelés befejeztével csökken, majd megszűnik a panasz.
Hányás
Hányásos roham alatt, ne egyen vagy igyon semmit a gyermeke! A hányás megszűnése után fontos a folyadékpótlás.
Rágási, nyelési nehézség
Rágási és nyelési nehezítettség kialakulásának számos oka lehet, például a nyaki és rágó izmok nem megfelelő működése vagy fizikai akadályoztatottság, mint a szájüregi, vagy a nyelőcsövet érintő sebek, sérülések.
Étvágytalanság
Ez a leggyakoribb probléma. A betegségen és a kezelésen túl, a fájdalom, a félelem, a lehangoltság is csökkenti az étvágyat.
Megváltozott ízlés és ízlelés
Néhány daganatos beteg úgy érzi, hogy megváltozott az ízlése, de többnyire ezek a változások csak átmenetiek.
Hasmenés
A kemoterápia, a sugárkezelés, a fertőzések vagy akár pszichés okok (szorongás, félelemérzet, nyugtalanság) is okozhatnak hasmenést. Ilyenkor az élelmiszer olyan gyorsan halad át a bélrendszeren, hogy nem jut elég idő a megemésztésre, és a lebontott tápanyagok felszívódására.
Kemoterápia mellékhatásaként jelentkező tápcsatorna elváltozások étrendi kezelése
Czuppon Krsiztina dietetikus ajánlása durva rost mentes, zsírszegény, kímélő fűszerezésű, könnyű-vegyes étrendre.