Néhány daganatos beteg úgy érzi, hogy megváltozott az ízlése, de többnyire ezek a változások csak átmenetiek:
- már nem szeretnek vagy kívánnak bizonyos ételeket, akár a korábbi kedvenceiket sem,
- úgy érzik, hogy minden ételnek egyforma íze van,
- esetleg fémes ízt éreznek a szájukban
- vagy alkalmanként semmilyen ízt nem éreznek.
Íme néhány javaslat, hogy az ételeket ízletesebbé/kívánatosabbá tegyék:
- Azokat az ételeket kínálja gyermekének, amelyek ízét akkor éppen kedveli. Mellőzze azokat, amik amúgy sem vonzóak a számára.
- Néhány hét múlva újra próbálhatja a korábban visszautasított korábbi kedvenc ételeket is, hátha a gyermek ízérzete újra a régi.
- Válasszon, illetve készítsen olyan ételeket, amelyek látványa, íze, illata vonzó. Helyezzen hangsúlyt a szép ízléses, akár vicces tálalásra, dekorációra.
- Előfordulhat, hogy az illatok zavaróak. Ekkor kínálja az ételeket szobahőmérsékleten, főzés közben a szagelszívót kapcsolja be, fedje le a készülő ételt.
- Használjanak műanyag evőeszközt, így csökkenthetik a fémes íz érzetet a szájban.
- Fokozottan ügyeljenek a szájhigiéniára; rendszeresen mosson a gyermek fogat vagy öblögessen frissítő szájvízzel, így az ételek ízletesebbnek tűnhetnek.
Néhány hasznos tipp az egyes ételcsoportokhoz:
- A zöld fűszernövényeink (frissen, vagy szárítva) ízletesek, jótékony hatással lehetnek az emésztésre és remekül alkalmazhatóak a dekorációhoz is.
- A húsfélék ízét javíthatja pácolással, fűszerezéssel, édes gyümölcs, zöldséges, fűszeres öntet, édes-savanyú szósz hozzáadásával.
- A zöldséges, gyümölcsös mártások változatosabbá, ízletesebbé tehetik a főfogást.
- A friss gyümölcsök és a levek felfrissítenek, és kellemes ízt hagynak a szájban. Sokszor az étel hőmérséklete is számíthat: Kínáljon az évszaknak megfelelő lehűtött vagy fagyasztott gyümölcsöket. Készítsen friss gyümölcsből turmixot, melyet keverjen jégkrémhez, joghurthoz.